Geleneksel Kefir Yapımı | Doğal Maya

Geleneksel Kefir Yapımı

Geleneksel Kefir Yapımı
Ürün Detay

1- Süt kefiri mayalarınız pastörize süt ile mayalanır. UHT yani uzun ömürlü süt kullanmayınız.

2- Süt olarak inek, keçi ve koyun sütleri kullanılabilir. Hatta soya sütü ve Hindistan cevizi sütü ile de kefir mayalanabilmektedir. Fakat bu sütlerle mayalamadan önce ilave maya ayrılmalıdır, çünkü soya sütü ile veya Hindistan cevizi sütü ile kefir mayalarınız zarar görebilir.

3-   Kefiriniz en güzel cam bir kapta mesela cam bir kavanozda mayalanır. İyi yıkanmış olmalıdır. Kapak yerine ağzını tülbent bir bezle kapatıp paket lastiği ile sabitleyebilirsiniz. Bu şekilde kefir mayalarınız toz ve yabancı maddelerden korunurken hava da alabilecektir.

4- Pastörize sütünüzü direk buzdolabından soğuk ya da oda sıcaklığında kullanabilirsiniz ancak asla sıcak süt kullanmayın. Ortam soğuk ise kavanozunuzu bir havlu ile sarabilir ya da kavanozun altına bir bez koyarak zeminin ısısından koruyabilirsiniz.

5- Soğuk ya da oda sıcaklığındaki pastörize sütünüzü kavanoza koyun. Ardından içine kefir mayalarınızı atın. Karıştırmanıza gerek yok. Ağzını tülbent bezle kapatıp, paket lastiği ile sabitleyin.

6- Kefirinizi direk güneş ışığı almayan bir yerde mayalanmaya bırakın. Tezgahınızın üstünde, mutfak dolabının içinde ya da fırınınızın içinde mayalayabilirsiniz. Ancak mutfağınızda başka bir mayalı ürün varsa en az 2-3 metre aralarında mesafe bulunmasına özen gösterin. Aksi halde birbirleri arasında bakteri/mantar geçişi olabilir.

7- Kefirinizin mayalanma süresi ortam sıcaklığına göre 24-48 saat arasında değişir. Ortam sıcaklığı arttıkça mayalanma süresi kısalacak, azaldıkça artacaktır. Yazın sıcak havalarda serin ve karanlık yerleri tercih ederken, kışın nispeten ılık ortamda mayalayınız. Şayet mutfağınız çok soğuksa kavanozunuzu sarmak yeterli bir çözüm olacaktır. Ancak titreşimden uzak tutunuz.

8- Mayalarınız çalışıp sütünüz koyulaştığında kefirleriniz hazırdır. Kavanozu hafif yatırdığınızda yavaş hareket ediyorsa süzme işlemine geçebilirsiniz.

9- Kefirinizi plastik bir süzgeç yardımı ile süzün. Metal süzgeç kullanmayın. İçindeki mayaları süzdükten sonra yeni parti için aynı işlemleri tekrarlayabilirsiniz. Kefir tanelerini süzdükten sonra su ile durulamayın olduğu gibi sütün içine koyun.

10- Süzülmüş içinden mayaları alınmış kefirinizi buzdolabında 2-3 hafta saklayarak güvenle tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun.