Evde Kolay Peynir Yapımı | Doğal Maya

Evde Kolay Peynir Yapımı

Evde Kolay Peynir Yapımı
Ürün Detay

Bu tarifle 1 saatte kolay ve sağlıklı peynir yapabileceksiniz. İsterseniz börek ve tatlılarınızda, isterseniz sabah kahvaltılarınızda keyifle ve güvenle tüketebileceğiniz gibi dost ve arkadaşlarınıza da gururla ikram edebilirsiniz.

işimizi kolaylaştırmak için marketlerde satılan pastörize günlük süt kullanacağız. Ancak uzun ömürlü UHT kutu sütlerden yapmaya çalışmayın olmaz.

 

Malzemeler

3 litre günlük pastörize süt

Peynir süzme bezi

Doğal şirden maya

Kaya tuzu ince çekilmiş

Çırpıcı

Derece

Pastörize süt 37 dereceye kadar ısıtılır.

 

Isıtılan süt 1 kapağa yakın şirden maya ile mayalanır. 10-15 saniye yavaşça karıştırılır. Mayalanan süt oda sıcaklığında 1 saat bekletilir.

 

1 saatin sonunda süt mayalanır.

Mayalanmış süt çırpıcı ile karıştırılarak kırılır. Hafif ateşte 45-50 dereceye kadar veya elimizin dayanabileceği sıcaklığa kadar ısıtılır.

 

Uygun sıcaklıkta pıhtı ve peynir altı suyu ayrılır.

 

Pıhtı süzülür.

 

Bu aşamada süzülen peyniri isterseniz tuzlayarak veya tuz atmadan olduğu gibi hemen tüketebilirsiniz. Peynir altı suyu peynirinizin hediyesidir. İçebilir, yemeklerde, börekleriniz de kullanabilirsiniz B vitamini deposudur.

 

Yada süzmede 12-24 saat arası oda sıcaklığında bekletebilirsiniz. Bu süre zarfında güzelce süzülen peyniriniz daha sert ve şekilli olacaktır.

 

Pastörize sütten yapılan peynirin pıhtısı gevşek olur. Süzme bezi olarak cendere bezi yani peynir süzme bezi kullanılması gerekir. Tülbent bez kullanılırsa gevşek pıhtıdan dolayı gözenekler tıkanır ve süzme işlemi istenilen gibi olmaz. Peynir süzme bezini www.canberk.com.tr de bulabilirisiniz.

AFİYET OLSUN